• Rekrutacje

  • Doradztwo personalne

  • Warsztaty rynku pracy

Nowicjusz na rynku pracy

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją drogę zawodową, nie masz bogatych i ciekawych doświadczeń, to odpowiednio przygotowane CV oraz sposób prowadzenia rozmowy z pracodawcą znacznie zwiększy Twoje szanse na wygraną w procesie rekrutacji.

Początek rekrutacji to weryfikacja cv. Bardzo ważna jest jego jakość (szata graficzna,  nienaganna ortografia). Do CV można wkleić jedynie odpowiednie, formalne zdjęcie. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego, to lepiej złożyć cv bez zdjęcia. „Fotki” z wakacji, w okularach słonecznych i klapkach, nie zwiększą Twoich szans na przejście do kolejnego etapu.

W  drugiej kolejności, sprawdzane są  informacje zawarte  w CV. Poza wykształceniem można wpisać jeszcze wiele cennych dla pracodawcy informacji. Jeśli nie posiadasz doświadczeń o charakterze zawodowym możesz napisać  o swojej aktywności poza edukacyjnej i społecznej. Warto pamiętać, że jako osoba młoda, która często jeszcze nie ma zbyt wielu doświadczeń zawodowych, aplikujesz na praktykę, lub do pierwszej pracy, możesz pochwalić się w cv aktywnością taką jak wolontariat, przynależność do organizacji młodzieżowych, zespołów, sportowych czy praktyki letnie. Warto wpisać , informacje na temat umiejętności obsługi konkretnych programów i aplikacji. Silną stroną młodych osób jest znajomość języków obcych. Warto wpisać poziom znajomości języka obcego. Jeśli posiadasz certyfikat ukończenia kursu/szkolenia wpisz to w CV.

Często kolejnym etapem rekrutacji jest rozmowa przez telefon. Warto wtedy zadbać o formę wypowiedzi i jakość komunikacji. Jeśli telefon od rekrutera jest nie w porę, np. jesteś w tramwaju lub na ulicy i nie możesz spokojnie rozmawiać lepiej, żebyś przeprosił i powiedział, że oddzwonisz. Koniecznie oddzwoń w umówionym terminie Rozmowa telefoniczna jest ważna, gdyż w firmie jest wiele stanowisk gdzie pracownik odbiera telefony od klientów, partnerów biznesowych i innych pracowników. Rozmowa telefoniczna jest oceniania jako rozmowa z potencjalnym Klientem. Ważne jest, aby jakość komunikacji i używany język były właściwe. Może być to bardzo ważny etap rekrutacji, szczególnie gdy głównym narzędziem pracy rekrutowanej osoby będzie głos i telefon. Niestety często podczas rozmowy z kandydatem pojawiają się w jego wypowiedzi takie wyrazy jak „dobra”, „dokładnie”, „prawda”, „tego” czy „OK” lub „acha”, zamiast słowa „rozumiem”. W głosie kandydata można czasami wyczuć negatywne nastawienie, zamiast optymizmu, zniecierpliwienie zamiast  zaciekawiania nowym wyzwaniem, znudzenie zamiast oczekiwanej witalności młodego człowieka.

Kolejny  krok w procesie rekrutacji to spotkanie z pracodawcą. natułaj powinieneś pokazanie się z jak najlepszej strony.  Jeśli jesteś zaproszony na spotkanie  w terminie, który Ci nie odpowiada, poproś o kolejny, ale nie przekładaj terminu w nieskończoność. Niestety bywa,  że kandydat się spóźnia, i zamiast skupić się na dobrych odpowiedziach, szuka dobrego usprawiedliwienia.  Bywa i tak, że kandydat nie przychodzi na umówione spotkanie i nawet nie powiadamia, że rezygnuje z udziału w projekcie rekrutacyjnym. Takich osób nie zaprasza się do udziału w kolejnych projektach rekrutacyjnych. Oczywiście idąc na spotkanie z pracodawcą, należy zadbać o odpowiedni strój i fryzurę. Uwaga rekrutera będzie zwrócona również na to, w jaki sposób kandydat stoi czy siedzi, jak wyglądają jego dłonie i co z nimi robi. Na rozmowie rekrutacyjnej liczą się również dobre maniery, właściwa postawa, zaangażowanie w rozmowę i kultura języka. Dobrze widziany jest kandydat, który wstaje, aby się przywitać, a nie siedzi i czeka, aż rekruter do niego podejdzie i uprzejmie go powita.

Na rozmowę należy przyjść  przygotowanym. Co to znaczy? Należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi na stroni internetowej firmy, produktami, hasłem reklamowym,  oraz z ofertą pracy. Należy mieć w głowie kilka odpowiedzi: dlaczego to właśnie Ciebie powinien wybrać pracodawca? Jakie są Twoje zalety? Czym się wyróżniasz? Co wniesiesz do organizacji? Dlaczego właśnie w tej firmie chcesz pracować?

Kandydacie, pamiętaj, że każda firma, każdy pracodawca, liczy na Twoje zaangażowanie już na etapie rekrutacji i pierwszego kontaktu. Dopiero później będziesz mógł wykazać się zapałem do pracy.

‹‹ WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY