• Rekrutacje

  • Doradztwo personalne

  • Warsztaty rynku pracy

Rozmowa kwalifikacyjna

Dla wielu ludzi stanowi ona powód do obaw i stresu. To właśnie wtedy po raz pierwszy jako kandydat spotykasz się z potencjalnym pracodawcą lub rekruterem, od którego zależy czy zostaniesz zaproszony do dalszych etapów rekrutacji. Stres i obawy są więc w tej sytuacji naturalną reakcją nawet u najbardziej śmiałych i pewnych siebie osób. Dlatego dobrze jest przygotować się solidnie do takiego spotkania i tym samym pomóc sobie w wywarciu jak najlepszego wrażenia na rozmówcy.

Prawdą jest, że podczas spotkania rekrutacyjnego nie jest najważniejsze co powiemy o sobie, ale jak to powiemy. Nie jest oczywiście tak, że sens wypowiedzi kandydatów umyka rekruterom, jednak należy pamiętać, że prowadzą oni rozmowy z wieloma osobami o podobnych do Twoich kwalifikacjach więc słyszą od nich bardzo podobne rzeczy. Dlatego najważniejszym aspektem jest wyróżnienie się na tle konkurencji i zostanie zapamiętanym przez rozmówcę. Jak to zrobić? Pomogą Ci w tym poniższe porady:

 

  1. Ubiór. To bardzo ważne, by Twój ubiór pasował do kultury organizacyjnej firmy,
    w której ubiegasz się o pracę. Oczywistym jest, że aplikując do poważnego banku kandydat nie powinien przyjść ubrany na sportowo. Tutaj będzie konieczna klasyczna elegancja: garnitur, minimum dodatków, delikatny makijaż i subtelnie ułożone włosy. Branża rozrywkowa natomiast ma mniej ścisły dress code, więc możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i indywidualizmu. Jeśli masz wątpliwości pamiętaj, że klasyczny strój kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej nigdy nie wychodzi z mody i zawsze robi piorunujące (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) wrażenie w każdej organizacji, niezależnie od jej charakteru czy kultury.
  2. Zachowanie, sposób bycia. Przede wszystkim zachowuj się naturalnie i w miarę możliwości swobodnie (choć stosownie i elegancko). Jeśli będziesz rzetelnie przygotowany do rozmowy to już sama tego świadomość skutecznie pomoże zredukować napięcie. Pamiętaj, że im większy stres tym więcej niekontrolowanych zachowań, które mogą zaburzyć Twój pozytywny wizerunek. Panuj nad gestami i zbyt żywą mimiką.
  3. Trudne pytania. Jednym z ulubionym przez rekruterów pytań jest „Proszę powiedzieć coś o sobie”. Pytanie z pozoru banalne, jednak z doświadczenia wiemy, że nie do końca takie jest. Często wywołuje wśród kandydatów stres, a tak naprawdę jest doskonałą okazją do tego, by przekazać pracodawcy skondensowaną wiedzę na swój temat. To chwila, kiedy można opowiedzieć o swoich kwalifikacjach, doświadczeniach (zwłaszcza tych, z których jesteśmy szczególnie dumni lub które mogą mieć duże znaczenie przy danej rekrutacji) pasjach czy cechach charakteru. Ważne, by na to pytanie odpowiedzieć płynnie, bez zastanowienia. Warto wcześniej przygotować sobie krótką prezentację, która podsumuje nasze dotychczasowe osiągnięcia oraz osobowość.

 

NIEDOPUSZCZALNE PODCZAS ROZMOWY:

  1. palenie papierosów (przed oraz w trakcie)
  2. dzwoniący telefon
  3. spóźnianie się/ przychodzenie zbyt wcześnie
  4. krytyka byłych lub obecnych szefów
  5. nieprzygotowanie do rozmowy
  6. kłamstwa, konfabulacje
  7. pstrykanie długopisem
  8. nadmierne używanie słów: prawda, tak, dokładnie, no itp.

WARTO SPYTAĆ:

  1. kiedy można podjąć pracę?
  2. miejsce stanowiska w strukturze?
  3. kiedy możemy otrzymać informację zwrotną?
  4. jakie są kolejne etapy rekrutacji?
  5. czy stanowisko jest nowotworzone, czy już funkcjonowało?
  6. jak duży jest zespół?
  7. czy można zobaczyć miejsce pracy?

 

 NIETYPOWE PYTANIA Z ROZMÓW KWALIFIKACYJNYCH:

  1. 10 zastosowań młotka
  2. Dlaczego wieka od studzienek kanalizacyjnych są okrągłe?
  3. Jakiego koloru są kosmici?
  4. Ile piłeczek tenisowych jest na świecie?
  5. Gdyby słonie mogły latać….