• Rekrutacje

  • Doradztwo personalne

  • Warsztaty rynku pracy

Profesjonalne CV

“Fotki” z wakacji w okularach przeciwsłonecznych i klapkach, błędy ortograficzne, stylistyczne i interpunkcji to recepta na to jak zostać odrzuconym w procesie weryfikacji dokumentów aplikacyjnych. Ale nie trzeba znaleźć się w grupie tych 90% ludzi, którzy popełniają takie karygodne  błędy przy pisaniu CV. Wystarczy pokazać, że jest się profesjonalistą w każdym calu.

Oto kilka podstawowych informacji o tym jak powinno wyglądać i co zawierać profesjonalnie sporządzone CV.

 

  1. CV nie jest uniwersalne! Warto w nim zaprezentować swoje umiejętności oraz znajomość branży. Ważne jest wyeksponowanie tych kompetencji, które wpisują się w to czego oczekuje pracodawca do którego aplikujemy.
  2. CV ma być krótkie, treściwe ale pokazujący wszystkie nasze oczekiwane doświadczenia i kompetencje. W CV należy odnieść się tylko do najważniejszych kwestii. CV ma stanowić streszczenie kariery kandydata, czyli eksponować najistotniejsze rzeczy dopasowane do stanowiska.
  3. Pracodawca oczekuje konkretów! Takie samo powinno być CV. Swoje osiągnięcia kandydat powinien, jeśli to możliwe, przedstawić za pomocą liczb. Cyfry mają magiczną moc przyciągania.
  4. Wybór odpowiednich zainteresowań. Nie wolno kłamać, ani wyolbrzymiać swoich pasji. To ważne, gdyż na rozmowie kwalifikacyjnej kłamstwa mogą wyjść na jaw. Zaleca się pisanie w CV o zainteresowaniach, które faktycznie pochłaniają kandydata, gdyż dzięki temu kandydat ma szansę wykazać się w swojej dziedzinie na rozmowie kwalifikacyjnej, co pozytywnie wpływa na to w jaki sposób zostanie odebrany przez rekrutera.
  5. CV to nie wszystko. Warto zapoznać się przed wysłaniem CV co kandydat może znaleźć o sobie w Internecie. Należy upewnić się, że to co pracodawca przeczyta w CV zgadza się z tym co można przeczytać w „sieci”.
  6. Poprawność językowa CV oraz jego wygląd. Dobrze zaprojektowane CV powinno przyciągać uwagę do najważniejszych elementów, być poprawne językowo. Niedopuszczalne są błędy ortograficzne, stylistyczne, czy też interpunkcyjne. CV powinno być również przejrzyste i estetyczne – w tym celu można wykorzystać zarówno gotowe szablony CV, używać czytelnych czcionek i pogrubień.