• Rekrutacje

  • Doradztwo personalne

  • Warsztaty rynku pracy

Praca w domu-bądź firmą flexi.

Coraz więcej pracodawców decyduje się na zlecenie wykonywania zadań służbowych poza siedzibą firmy.  Rozwiązanie takie jest możliwe dzięki doskonałym narzędziom w zakresie  komunikacji drogą elektroniczną, przesyłania danych, przepływu informacji oraz rozliczania pracy. Jednak pomimo dopasowanych rozwiązań informatycznych i doskonałej organizacji procesu pracy, nie wszyscy kandydaci mają predyspozycje do pracy poza siedzibą firmy i są odpowiednimi osobami, aby pracować poza biurem. W przypadku stanowisk, na których praca poza siedzibą firmy jest możliwa, oferta pracy może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla obydwu stron. Pracodawca ma zdecydowanie niższe koszty, bo nie musi finansować utworzenia stanowiska pracy oraz ponosić codziennych kosztów eksploatacyjnych.

Pracownik nie musi tracić czasu i pieniędzy na dojazd do pracodawcy, który to czas może wykorzystać na inne sprawy. Wymogi w stosunku do pracownika pracującego „w domu” są nieco inne, niż w przypadku standardowego pracownika. Aby móc realizować pracę w domu trzeba poza kompetencjami zawodowymi posiadać wysoką dyscyplinę własną, umiejętność koncentracji na zadaniu, umiejętność pracy „w samotności” oraz mieć wysoki poziom automotywacji. Większość z nas, nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest atmosfera pracy zespołowej, możliwość konsultacji nawet drobnych spraw, czysto towarzyski aspekt nawet kilkuminutowych przerw na przyjacielską wymianę zdań.

Większość pracowników nie wyobraża sobie pracy bez możliwości zapytania kolegi/koleżanki „Jaki fajny film wczoraj widziałeś/aś?”. Jeżeli mamy możliwość zaoferowania pracy poza firmą, jak wyłuskać kandydatów, którzy mają predyspozycje do samodzielnej pracy w izolacji? Naturalne uwarunkowania do takiej formy zatrudnienia mają oczywiście osoby niepełnosprawne. Niektórzy od urodzenia, inni od kilu lub kilkunastu lat są częściowo odizolowaniu od społeczeństwa. Jeżeli spełniają zawodowe wymogi kompetencyjne to dają nam wysokie prawdopodobieństwo solidnych i rzetelnych pracowników. Wielu samotników wdrożonych do pracy indywidualnej możemy znaleźć wśród specjalistów IT.

Aby być dobrym w tej profesji trzeba mieć cechy osobowościowe pozwalające na skupioną pracę, w wyizolowanym od otoczenia stanowisku. Na potrzeby rekrutacji na inne różnorodne stanowiska, które mogą funkcjonować poza firmą (np. telemarketing, praca nakładcza itp.) musimy w procesie rekrutacji położyć większy nacisk na narzędzia analizy psychologicznej (np. testy psychologiczne) które bliżej określą profil osobowy kandydata i jego predyspozycje do pracy poza firmą. Należy ustalić czy jest to osoba, która ma zdolności do automotywacji, dobrej organizacji pracy, monitorowania postępu wykonywanych prac oraz samodyscypliny. Ważne też, aby ustalić czy osoba lubi pracować w samotności i czy jest samodzielna.

‹‹ WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY