• Rekrutacje

  • Doradztwo personalne

  • Warsztaty rynku pracy

Aplikuj

* poniższe pole jest wymagane

Dopuszczalne typy plików: doc,docx,pdf,txt,gif,jpg,jpeg,png.
Maksymalny rozmiar pliku: 500kb.

Błędy aplikujących dwudziestolatków

Jeśli masz 20 lat i jesteś niepokornym, wymagającym i ambitnym przedstawicielem pokolenia C lub Y, to uznanie możesz znaleźć w oczach rówieśników, ale rekruterowi taka postawa może się nie spodobać. Idąc na rozmowę warto brać pod uwagę wymagania niezbędne na stanowisku, ale również oczekiwania rekrutera reprezentujacego pracodawcę.

Początek procesu rekrutacji to weryfikacja cv, w którym bardzo ważna jest jakość (szata graficzna,  nienaganna ortografia), w drugiej kolejności zawarte informacje o aktywności poza edukacyjnej i społecznej kandydata, informacje na temat znajomości programów i języków obcych. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego zdjęcia, to lepiej złożyć cv bez zdjęcia. „Fotki” z wakacji, w okularach słonecznych i klapkach, nie są dobrze widziane w procesie rekrutacji. Warto pamiętać, że jako osoba młoda, która jeszcze nie ma zbyt wielu doświadczeń zawodowych, aplikujesz na praktykę, lub do pierwszej pracy, możesz pochwalić się w cv aktywnością taką jak praktyki letnie, wolontariat czy osiągnięcia sportowe.

Kolejnym etapem rekrutacji jest rozmowa przez telefon. Warto wtedy zadbać o formę wypowiedzi i jakość komunikacji. Jeśli telefon od rekrutera jest nie w porę, np. jesteś w tramwaju lub na ulicy i nie możesz spokojnie rozmawiać lepiej, żeby przeprosił i powiedział, że oddzwonisz np. za 15 minut. Koniecznie oddzwoń o czasie. Rozmowa telefoniczna jest ważna, gdyż w firmie młody pracownik często odbiera telefony od klientów, partnerów biznesowych i innych pracowników. Ważne jest, aby jakość komunikacji i używany język były właściwe. Może być to bardzo ważny etap rekrutacji, szczególnie gdy głównym narzędziem pracy rekrutowanej osoby będzie głos i telefon. Warto zadbać o właściwy język, dobór słów. Często podczas rozmowy z kandydatem pojawiają się w jego wypowiedzi takie wyrazy jak „dobra”, „dokładnie”, „prawda”, „tego” czy „OK” lub „dobra” zamiast słowa „rozumiem”. W głosie można czasami wyczuć znudzenie, zamiast optymizmu, zapału do pracy i witalności młodego człowieka. Kandydacie, pamiętaj, że każda Firma liczy na Twoje zaangażowanie w sprawy organizacji i Twój zapał do pracy.

Spotkanie rekrutacyjne to etap, który powinieneś wykorzystać na pokazanie się z jak najlepszej strony.  Niestety bywa że kandydat się spóźnia, lub wcale nie przychodzi i nawet nie powiadamia, że rezygnuje z udziału w projekcie rekrutacyjnym. Niedopuszczalne jest, aby na spotkanie rekrutacyjne przyjść w bluzie dresowej i z gumą do żucia. Równie niestosowne jest założenie bluzki z głębokim dekoltem i super minispódniczki.  Uwaga rekrutera będzie zwrócona również na to, w jaki sposób kandydat stoi czy siedzi, jak wyglądają jego dłonie i co z nimi robi. Tak naprawdę, na rozmowie rekrutacyjnej liczą się dobre maniery, właściwa postawa, zaangażowanie w rozmowę i kultura języka. Dobrze widziany jest kandydat, który wstaje, aby się przywitać, a nie siedzi i czeka, aż rekruter do niego podejdzie i uprzejmie go powita. Dobrze jeśli kandydat wykazuje się elastycznością w układaniu grafiku, lub przynajmniej stwarza takie pozory. Oczywiście asertywność jest ważna, ale znajdowanie rozwiązań odpowiadających wszystkim uczestnikom spotkania jest również konieczne.

Na rozmowę należy przyjść  przygotowanym. Bezwzględnie zapoznać się ze stroną internetową firmy oraz z ofertą pracy. Należy mieć w głowie kilka odpowiedzi na pytanie, dlaczego to właśnie Ciebie powinien wybrać pracodawca.  Powodzenia!